Fairy ve Migros, Gıda Kurtarma Derneği Desteğiyle 50 Bin Öğün Gıdayı Hatay’daki Depremzedelere Ulaştırdı

Sadece yüksek performanslı inovatif ürünleri ile değil kurumsal vatandaşlık projeleriyle de hayata değer katmayı misyon edinen Fairy ile deprem bölgesine kesintisiz bir şekilde desteğini sürdüren Türkiye’nin öncü markası Migros, Ramazan ayında dayanışmanın sıcaklığını deprem bölgesinde yaşatıyor. Fairy ve Migros iş birliğinde Gıda Kurtarma Derneği’nin destek ve koordinasyonuyla, 50 bin öğüne denk gelen temel gıda maddesi Hatay’daki depremzedelere ulaştırıldı. Hatay Basketbol Köyü Konteyner Kenti sakinlerinin katıldığı ve Şef Rafet İnce’nin hazırladığı özel yemeklerle kurulan iftar sofrasıyla da Ramazan ayının coşkusu ve maneviyatı hep beraber yaşandı. Yöre halkının özlediği lezzetlerin sunulduğu iftar gecesinde, interaktif Karagöz – Hacivat gösterisi ise çocukların yüzünü güldürerek moral oldu.

 

Sadece ürünleri ile değil, kurumsal vatandaşlık projeleri ile de hayata değer katmayı misyon edinen Fairy ile depremden etkilenen illerde hayatın ekonomik ve sosyal olarak yeniden canlanabilmesi için çalışmalarına hızla devam Türkiye’nin öncü markası Migros, Hatay’da önemli bir projeyi hayata geçirdi. Fairy ve Migros iş birliğinde 50 bini aşkın öğüne denk gelen temel gıda maddesi Gıda Kurtarma Derneği’nin katkılarıyla depremzedelere ulaştırıldı. Gerçekleştirilen iş birliği ile Şef Rafet İnce’nin hazırladığı iftar sofralarının sıcaklığı ise bu sefer Hatay’daki Basketbol Köyü Konteyner Kenti’nde yaşandı. 

 

P&G Türkiye’nin afetin yaşandığı bölgede tüm markalarıyla ilk günden bu yana sürdürdüğü desteği tüm mutfağı sahiplenen bulaşık deterjanı markası Fairy ile sofralara da taşıdığını ifade eden P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Kumaş, Ev, Bebek ve Kadın Bakım Ticari Operasyonlar Başkan Yardımcısı Değer Kurtaslanoğlu, “Ev bakım kategorisinde lider markalarımızdan Fairy ile sadece ürünlerimizle değil kurumsal vatandaşlık anlayışıyla hayata geçirdiğimiz çalışmalarımızla da deprem bölgesine desteğimizi sürdürüyoruz. Ancak bu yolda yalnız yürümüyoruz çünkü biz dayanışmanın, iş birliğinin hem gücümüzü hem de etki alanımızı daha da artıracağına inanıyoruz. Bölgeye gıda desteğinde bulunmak ve Ramazan ayının bereketini yaşatmak için Migros ve Gıda Kurtarma Derneği (GKTD) ile birlikte hareket ediyoruz” dedi.

 

Kurtaslanoğlu: Sofralarda bizim de tuzumuz olsun istedik

“İftar ve sahur sofralarında bizim de tuzumuz olsun” diyerek Migros iş birliğinde 50 bin öğüne denk gelen temel gıda maddesini Hatay’daki depremzedelere ulaştırdıklarını vurgulayan Kurtaslanoğlu, “Bu gıdalar sayesinde ihtiyaç sahiplerinin Ramazan boyunca lezzetli ve sağlıklı yemek tüketimine katkıda bulunmak, bizim için büyük bir mutluluk. Depremin ardından, Gıda Kurtarma Derneği ile birlikte gıda israfını önlemek ve bu konuda bilinç yaratmak amacıyla yürüttüğümüz Boşa Harcama projemizi bölgeye yönlendirerek gıda ihtiyacının karşılanmasına destek olmaya başlamıştık. Geçen yıl yeni araç ve donanım yatırımıyla ayda 1 milyon kişiye ulaşan yardım kapasitemizi son olarak Ramazan ayında hayata geçirdiğimiz Türkiye’nin ilk Gezici Gıda Bankası sayesinde %20 artırarak ayda 1,2 milyon kişiye çıkardık. Fairy olarak hem gıdaların boşa harcanmadan kurtarılmasına hem de ihtiyaç sahiplerine destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

  

Özdemir: Bölgeye kesintisiz şekilde verdiğimiz desteğimizi sürdürüyoruz 

Migros Ticaret A.Ş. Deterjan, Kâğıt ve Kozmetik Pazarlama Direktörü Sena Erol Özdemir, “Migros olarak, deprem felaketinin ilk dakikalarından itibaren tüm imkanlarımızla bölge halkının yardımına koştuk. Ekosistem ortaklarımızla gerçekleştirdiğimiz farklı proje ve iş birlikleriyle bölgeye kesintisiz şekilde verdiğimiz desteği sürdürüyoruz. Bu kapsamda gerek depremzede vatandaşlarımıza gerekse yerel üreticilerimize yönelik sayısız çalışma gerçekleştirdik. Fairy ile bu iş birliğimizde ise Gıda Kurtarma Derneği’nin de katkıları ile çok değerli bir projeyi hayata geçirmiş olduk. Birlikten ve dayanışmadan güç aldığımız ve bizi birbirimize bağlayan Ramazan ayında Hatay’da gerçekleştirdiğimiz bu iftar buluşması ile depremden etkilenen vatandaşlarımızla tekrar bir araya geldik. Şef Rafet İnce’nin hazırladığı özel yemeklerle Ramazan ayının coşkusunu ve maneviyatını hep beraber yaşadık. Projede emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Hatay’da olduğu gibi, depremden etkilenen illerimizde Migros olarak böyle anlamlı projeler yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

 

Silahlı: 15 milyon insanın hayatına dokunduk

Fairy ile gıda odaklı çalışmalarda kol kola yürümekten mutluluk duyduklarını ifade eden Gıda Kurtarma Derneği Kurucu Üyesi Olcay Silahlı, “Beş yıl önce Fairy ile birlikte başlattığımız Boşa Harcama projemizle bugüne kadar 55 milyon öğün gıdanın israf edilmesini önledik. Bu miktarla önlenen karbon emisyonu miktarı ise 51.450 ton oldu. İsraf odaklı yaptığımız çalışmalar ve farkındalık yaratmak için aldığımız aksiyonlarla ise 15 milyon insanın hayatına dokunduk. Kısa bir süre önce ülkemizde bir ilk olarak hayat bulan Gezici Gıda Bankası konseptimiz, ihtiyaç sahiplerine direkt ulaşarak sabit kurulumlu gıda bankalarına ulaşım zorluğunu çözen bir hizmet sunmakla birlikte bağış operasyonu kapasitemizi daha da artırdı. Migros ise derneğimizin sürdürülebilir bağış sistemine dahil olan ilk bağışçı kurumumuz ve derneğimizin kurulduğu ilk günden itibaren Migros mağazalarında oluşan fazla gıdaları 72 ilde ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyoruz. Gıda israfıyla mücadelemizde sürdürülebilir iş birliği yarattığımız iki önemli çözüm ortağımız Fairy ve Migros’a destekleri için bir kez daha teşekkür ediyorum. Bağış mekanizmamızı güçlendirerek tüketime uygun olan fazla gıdaları kurtarıp hak sahibi topluluklara ulaştırmaya ve etki alanımızı genişletmeye bu güçlü iş birlikleri ile devam edeceğiz” diye konuştu.

 

İnce: Razaman, kalabalık sofraları paylaştığımızda anlam kazanıyor

Artık bir aile gibi gördüğü Fairy ile birlikte iftar sofraları kurmaya geçen yıl başladıklarını hatırlatan Şef Rafet İnce ise “Ramazan’ın bir araya gelip kalabalık sofraları paylaştığımız zaman daha da anlam kazandığına inanıyorum. Bu inançla Ramazan ayı başında, geçen yıl 4 akşam iftar sofraları kurduğumuz Gaziantep’teydik. Ramazan ayının son günlerinde ise bu sefer Hatay’da bereketli iftar sofralarında buluşmanın heyecanını yaşıyoruz. Burada yine vatandaşlarımızın en sevdikleri, en çok özledikleri yemeklerden oluşan bir menü hazırlamaya gayret gösterdik. Hazırlık sürecinde bizi hem sosyal medyanın tanınmış isimleri hem de GKTD ve TOG gönüllüleri yine yalnız bırakmadı. Yanımızda olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. İftar yemeğinin ardından düzenlenen interaktif Karagöz- Hacivat gösterisiyle Ramazan coşkusunun arttığını vurgulayan İnce, “Önce iki boyutlu olarak perdede başlayan sonra da oyuncuların katılımıyla üç boyutlu olarak interaktif şekilde devam eden oyun, çocukları hem şaşırttı hem de çok mutlu etti. Çocukların yüzünün böyle gülmesi, oradaki herkese de moral oldu” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir